2017 SEA Games Philippine Final Medals

2017 sea games final medal tally
Source: https://www.kualalumpur2017.com.my/seagames-country.cshtml

Men’s Athletics 

  1. Agravente, Jeson Oyco – track
    1. marathon
  2. Lopena, Anfernee – track
    1. 100 meters
    2. 4 x 100-meter relay – BRONZE
  3. Toledo, Ariestrack
    1. 4 x 400-meter relay – BRONZE
    2. decathlon – GOLD
  4. Ferrera, Arniel – field
    1. hammer throw – BRONZE
  5. Bagsit, Archand Christian Dimaano – track
    1. 200 meter
    2. 4 x 100-meter relay – BRONZE
    3. 4 x 400-meter relay
  6. Camino, Immuel Candole – track
    1. 3,000-meter steeplechase
  7. Ulboc, Christopher Jr. – track
    1. 3,000-meter steeplechase
  8. Bautista, Clinton Kingsley – track
    1. 110-meter hurdle – BRONZE
  9. Alejan, Edgardo Jr. – track
    1. 400 meter
    2. 4 x 400-meter relay – BRONZE
  10. Neri, Elbren – track
    1. 1,500 meters
  11. Cray, Eric Shauwn – track
    1. 100 meters – SILVER
    2. 400-meter hurdle – GOLD
    3. 4 x 100-meter relay – BRONZE
    4. 4 x 400-meter relay – BRONZE
  12. Obiena, Ernest John – field
    1. pole vault
  13. Ubas, Janry – field
    1. long jump – BRONZE
  14. Gonzales, Kenny – field
    1. javelin throw
  15. Lasangue, Manuel Jr. T. – field
    1. high jump
  16. Vilog, Marco – track
    1. 800 meters – SILVER
  17. Diones, Mark Harry – track
    1. 4 x 100-meter relay
    2. field (triple jump) – SILVER
  18. Medina, Francis Tiaga – track
    1. 400-meter hurdle
  19. Calano, Melvin – field
    1. javelin throw – BRONZE
  20. Guarte, Mervin – track
    1. 800 meters
    2. 1,500 meters – BRONZE
  21. Del Prado, Michael Carlo – track
    1. 4 x 400 meter relay – BRONZE
  22. Unso, Patrick Ma. – track
    1. 110-meter hurdle
    2. 4 x 100-meter relay
  23. Malipay, Ronne – field
    1. triple jump
  24. Ruiz, Tyler Christian – field
    1. long jump
  25. Beram, Trenten Anthony – track
    1. 200 meters – GOLD
    2. 400 meters – GOLD
    3. 4 x 100-meter relay – BRONZE
    4. 4 x 400-meter relay – BRONZE

Women’s Athletics

  1. Richardson, Kayla Anise Maico – track
    1. 100 meters
    2. 200 meters
    3. 400 meters
    4. 4 x 100-meter relay – BRONZE
    5. 4 x 400 meter relay
  2. Richardson, Kyla Ashley Maico – track
    1. 4 x 100-meter relay – BRONZE
  3. Luzon, Eloiza – track
    1. 4 x 100-meter relay – BRONZE
    2. 4 x 400-meter relay
  4. Obiena, Emily Jean – field
    1. pole vault
  5. Palabrica, Evalyn – field
    1. javelin throw – BRONZE
  6. Santos, Katherin Khay – track
    1. 4 x 100-meter relay
    2. 4 x 400-meter relay
    3. field (long jump)
  7. Sunang, Marestella – field
    1. long jump – BRONZE
  8. Atienza, Narcisa – track
    1. heptathlon
  9. Buenaventura, Riezel – track
    1. 4 x 100-meter relay
    2. 4 x 400 meter relay
  10. Villarito, Rosie – field
    1. pole vault
  11. Sumalpong, Reah Joy Pitogo – field
    1. javelin throw
  12. Tabal, Mary Joy Reyes – track
    1. marathon – GOLD
  13. Nelson, Zion Rose – track
    1. 100 meters
    2. 200 meters
    3. 400 meters
    4. 4 x 100-meter relay – BRONZE
    5. 4 x 400-meter relay

Men’s Cycling

  1. Caluag, Christopher John – BMX
  2. Corpuz, Mervin Barnachea – track (scratch race / ominum)
  3. Caluag, Daniel Patrick – BMX – BRONZE
  4. Perez, Dominic – road (individual mass start / criterium / team time trial)
  5. Oconer, George – road (individual mass start / criterium / team time trial)
  6. Aquino, Jerry Jr. – road (individual mass start / criterium / team time trial)
  7. Mier, John Renee – road (individual mass start / criterium / team time trial)
  8. Felipe, Marcelo – road (individual mass start / criterium / team time trial)
  9. Galedo, Mark John Lexer – road (individual mass start / criterium / team time trial)
  10. Oranza, Ronald Nozuelo – road (individual mass start / criterium / team time trial)
  11. Lim, Rustom – road (individual mass start / criterium / team time trial)
  12. Boots, Ryan Cayubit – road (individual mass start / criterium / team time trial)

Women’s Cycling

  1. Salamat, Marella Vania – road (individual mass start / criterium)
  2. Fines, Sienna Elaine – BMX

Men’s Individual Triathlon

  1. Chicano, John LeeramsSILVER
  2. Huelgas, Nikko BryanGOLD

Women’s Individual Triathlon

  1. Mangrobang, Marion KimGOLD
  2. Adorna, Ma. ClaireSILVER

 

Source:

http://gms.kualalumpur2017.com.my/RS2017/Medal/MedalAudit?idate=0&sid=10&cid=7&medal=0